ROZHOVORY - hudba

Rozhovor s kapelou JOKERS (29.10.2023)


Kapela JOKERS.jpg

Kapela JOKERS existuje už od roku 2008. Letos slavíte 15 let od jejího založení. Jak kapela vznikla a kdo z jejích členů v ní hraje od začátku? Pokud je nám dobře známo, tak Petr, byť je hlavní zpěvák, se do týmu kapely přidal až později, je to tak?

Odpověď Petr: Ano, to je pravda. K úplnému vzniku kapely řekne víc Honza. Já jsem se do kapely dostal přes moji tehdejší učitelku zpěvu Zuzanu Janišovou. Kluci hledali zpěváka, já jsem vložil "nohu do dveří" a už je to 10 let.

Odpověď Honza: Jak to tak bývá, kapelu jsme jako mladí a krásní milovníci hudby založili už na gymnáziu. Vzhledem k tomu, že tento rozhovor poskytujeme psanou formou, mohu čtenáře ujistit, že krása nám zůstala dodnes :-)

Můžete jednotlivé členy kapely představit, a to včetně nějakých případných pikantností? :-) 

Odpověď Petr: Sem musím vsunout takový interní Jokers vtípek. Když někomu představuji členy kapely, tak nás většinou představím jako: Pišta, Pája, Píďa, Peli, Pjótr. Jakmile to někdo slyší, má z našich jmen pěkný guláš. To je prostě recept, jak si nás nezapamatovat. Ale ten výraz ve tváři stojí za to.

Odpověď Honza: Hlavním hlasem kapely je Petr (veliký = Pjotr balšoj), který do pražské uhlazenosti zbylých členů vnáší prvky krkonošské syrovosti. Na podiu se s ním skvěle doplňuje klávesák a akustický kytarista Martin Pelikán (Peli), divadelník s jemnou uměleckou duší. Rytmickou část naší sekce jsme pořídili v akci 1+1 zdarma v Kytary.cz, kde jak basák Pája, tak bubeník Štěpán (Pišta) pracují. Já se krom mazlení s kytarou starám o chod kapely.

Á propos název kapely - JOKERS - prý znamená zkratku "Jako okřídlení krocani exujeme rybníky slivovice" , je to pravda? Kdo to vymyslel? :-)

Odpověď Honza: Je to tak, při tvoření názvu jsme toužili dosáhnout absolutní originality. Ta se ovšem střetla s realitou při tvorbě prvního plakátu, kam se tento poetický název nebyl s to vejít. Neměli jsme tedy jinou možnost, než z něj udělat akronym.

Vytvořili jste si vlastní hudební styl, který nazýváte "FetišPop" - co pod tímto názem mám jako posluchač představit, co to přesně znamená? 

Odpověď Petr: FetišPop je o lásce k neobyčejně obyčejným věcem. Lásce, která nezná meze v hudebním žánru, takže si neváhá šáhnout jak na rock, rap či funky. Ten pop tam je hlavně proto, že my chceme prostě dělat písničky, které se líbí jak nám, tak posluchačům.

Odpověď Honza: Ačkoliv už se o to několik odvážlivců pokusilo, popsat FetišPop na papíře, je jako tančit o architektuře nebo krasobruslit o pivu. Jeho sílu nelze objevit jinak, než na živém vstoupení kapely Jokers.

Jak už výše uvedeno - zpíváte nejen o lásce "klasické", ale i o lásce "neklasické" - například píseň Držgrešle (která má mimochodem super videoklip) je o lásce k sobě samému, skoro to až připadá, že v ní zpíváte o lásce narcistické. Kdo byl předlohou pro tuto píseň? 

Odpověď Petr: Tohle je otázka na tělo.

Odpověď Honza: Konkrétně moje tělo. Píseň je spíše o neúměrné lásce k penězům. Zpívá ji skrblík, který by sice rád randil s dívkami, ale při představě, kolik grešlí by ho to stálo, dává radši přednost samotě a sladkému pocitu absolutní finanční svobody.

Jak vlastně vznikají texty Vašich písní a kdo má poslední slovo ohledně jejich finální podoby?

Odpověď Petr: U mě přichází inspirace nejčastěji v autě a pak ve sprše. Nebýt diktafonu v telefonu, mnoho perliček by zaniklo. Tady si vždycky říkám, jak to asi dělal Mozart, když ho napadlo něco ve vaně. Jestli jako musel vstát a jít si to napsat, nebo si s sebou bral notový sešitek do koupelny. Texty u nás vznikají individuálně a pak bývají demkraticky přijaty, a nebo přijdou pozměňovací návrhy a přes několik kol čtení pak vznikne finální podoba.

Odpověď Honza: Je to tak, inspirace pro naše písně se nemá tendenci nikde schovávat. Je v běžných situacích, které my i naši posluchači každodenně prožíváme.

Oficiální videoklip DRŽGREŠLE je velmi podařený počin. Jak náročné, včetně finanční stránky, bylo zachytit a sehrát to vše tak, aby to do této finální podoby klaplo?

Odpověď Honza: Máme štěstí, že kolem sebe máme velic šikovné přátele. Jedním z nich je Vojta Gibfried, který příběh klipu DRŽGREŠLE vymyslel a natočil. Většinu hereckého obsazení jsme sestavili z okruhu příznivců umělecké školy Wunderbaro, kam dodnes většina členů kapely pravidelně dochází na lekce zpěvu. Má-li klip dnes být řemeslně na úrovni, ani v přátelském prostředí se  z finančního pohledu neobejdete bez pár nul. V našem případě čtyř.

Máte nějaké nejvíce oblíbené místo, kde rádi opakovaně hrajete? Dokonce jste již hráli v Lucerně - to byl, předpokládáme, top zážitek - dáte tam v roce 2024 opáčko? 

Odpověď Petr: To byla topka, no. Asi pro všechny z nás. Ale tady vždycky musíme dodat, že to nebyl čistě náš koncert. Pozvali si nás tam tehdy Vítkáči (Vítkovo kvarteto), za což jsme jim dodnes vděční. Na opáčko je asi ještě čas. (smích :-D)

Odpověď Honza: Na rozdíl od divadelníků, pro hudebníky je hraní v Lucerně skutečně jedna z největších rozkoší, kterou je možné na českých prknech zažít.

Spolupracujete s kapelou Molotov party - kde jste k sobě přišli? A co je na této spolupráci poutavé nejen pro Vás, ale hlavně pro Vaše posluchače?

Odpověď Petr: Potkali jsme se na odvykačce od špatných vtipů. Bohužel ani jedné kapele nebyl pobyt příliš prospěšný, a tak jsme z ní svorně utekli a místo toho pořádáme společnou tour :-)

Odpověď Honza: V rámci našeho působení mezi alternativou a mainstreamem jsme se na scéně dlouho cítili trochu osamoceně. Jsme moc rádi, že si nás kluci z Molotov Party našli a už pár let můžeme tuhle oblast hudebního spektra penetrovat společně. V té spolupráci je čirá radost a zároveň síla. Tu radost můžete vidět třeba v našich klipech, kde si vzájemně hostujeme. U nás je to skladba BEAT, chystaný klip Molotov Party k písni Černý oči vyjde přibližně za měsíc. Síla se pak ukazuje ve společném turné, kdy objedeme slušnou část naší republiky. Aktuální seznam všech koncertů najdete vždy TADY.

Řekněme, že jsem člověk, který Vás nikdy neslyšel hrát - čím byste mne "nalákali" na Váš koncert s Molotov party v pátek 3. listopadu v Café V lese?

Odpověď Petr: Hola, hola, přijďte, přijďte, protože Jokers to je párty a Molotov party to je joke. (Petr se směje a napodobuje principála cirkusu :-D)

Odpověď Honza: Máš rád(a) kvalitně zahranou živou hudbu s českými texty, které pobaví i zamrazí? Baví Tě, když kapela v klubu rozjede show, ze který si sedneš na zadek? Miluješ welcome drinky? Pokud ano, uvidíme se 3.11. v Cafe V Lese. Výhodnější lístky v předprodeji můžete pořídit ZDE.

Pomalu se blíží konec roku 2023 a začátek nového, máte pro čtenáře tohoto rozhovoru nějaký vzkaz či motto pro rok 2024?

Odpověď Petr: Hlavně vydržet. To je takové moje interní motto. Poslední dobou mi přijde, že se roztrhl pytel s různorodou motivací, jak podat výkon, jak být úspěšný a šťastný . Ono to ale vždycky nejde hned a podle našich představ. A já myslím, že je prostě potřeba leckdy: "Hlavně vydržet." A sny se stanou skutečností.

Odpověď Honza:  Tos řekl hezky. Vydržte a vydržujte si kapely Jokers a Molotov party :-)

Hradistkoviny Vám děkují za příjemně ftipný rozhovor :)

IMG_20230930_122532_204.jpg

          Kapela JOKERS - oficiální web         

Rozhovor s Vítem Šimečkem (VIIITO)

MUDr. Vít Šimeček - praktický lékař, ale zároveň také DJ a trumpetista, vystupující pod uměleckým jménem VIIITO :-)

Instagram - VIIITOMUSIC

VIIITOMUSIC

Rozhovor s ...

Komentáře

Nikdo zatím žádný komentář nepřidal. Buďte první!
Přidat komentář
Kontrolní kód